Ogród Ogrody

Jesień w ogrodzie, przygotuj się do zimy

Jesień w ogrodzie, przygotuj się do zimy Jesień, to dla ogrodników, wymagająca pora roku. Choć mogło by się wydawać, że właśnie teraz można odpocząć. Nic

Jesień w ogrodzie, przygotuj się do zimy

Jesień, to dla ogrodników, wymagająca pora roku. Choć mogło by się wydawać, że właśnie teraz można odpocząć. Nic bardziej mylnego. Jeśli we wrześniu i październiku poświęcimy trochę czasu i pracy, ogród pięknie nam się „odwdzięczy” feerią barw i kwiatów na wiosnę.

Pierwsze przymrozki mogą pojawić się już we wrześniu, dlatego jak najszybciej trzeba uporać
się z bieżącymi obowiązkami w ogrodzie i zabezpieczyć rośliny przed zimą. Pracy jest sporo, dlatego warto ją sobie odpowiednio rozplanować, by móc cieszyć się babim latem. Słoneczne i ciepłe dni miło będzie spędzić w ogrodzie.

Jesienne zbiory
Plony z własnego ogródka to prawdziwy powód do dumy dla każdego ogrodnika. Dorodne warzywa, soczyste owoce, aromatyczne zioła nie tylko pysznie smakują i cieszą podniebienie, ale i przynoszą wiele radości pozostałym domownikom oraz naszym gościom. Możemy je „schrupać” od razu, świeże prosto z grządki albo zrobić przetwory. Własnoręcznie wykonane konfitury, soki, nalewki, marynaty przedłużą lato. Świeże oraz suszone zioła dodadzą aromatu i wyrazistego smaku każdej potrawie. A suszone kwiaty lawendy sprawdzą się również jako odświeżający zapach w domu. Włożone do woreczków i zawieszone w szafie nie tylko nadadzą ubraniom piękny zapach, ale też odstraszą mole.

Jesienne sadzenie
Teraz jest najlepsza pora, aby posadzić wiosenne kwiaty. Przebiśniegi, krokusy, narcyzy, szafirki, hiacynty, tulipany rozkwitną w przyszłym roku. Pamiętajmy, aby najpierw posadzić te rośliny, które zakwitną najwcześniej. Po posadzeniu cebulek warto je podlewać, a po pierwszych przymrozkach okryć torfem lub korą. Jesień to również odpowiedni czas na sadzenie drzew i krzewów, a także wrzosów. Nie wolno nam zapomnieć o najpyszniejszych owocach lata – truskawki i poziomki, dobrze się przyjmą jeszcze we wrześniu.

Jesienne przechowywanie
Pierwsze chłodne dni to trudny okres dla roślin ciepłolubnych. Bulwy mieczyków, begonii, dalii, kłącza pacioreczników trzeba wykopać i schować w drewnianych skrzyniach, w chłodnym lecz suchym miejscu. Najlepiej sprawdzi się strych lub nieużywane poddasze. Egzotyczne kwiaty takie jak oleandry, agawy, araukarie, bielunie i bugenwille trzeba przenieść do domu. Warto również zatroszczyć się o kwiaty balkonowe, które nie są z gatunków zimozielonych i przenieść je do ciepłego pomieszczenia.

A to już wiesz?  Co trzeba wiedzieć o uprawie owoców i warzyw w szklarni?

Jesienne porządki
Wrzesień to odpowiedni miesiąc na robienie porządków w ogrodzie. Zanim nadejdzie zima trzeba zaopiekować się ogrodem. Grabienie liści, wycinanie przekwitłych roślin, przekopanie ziemi
w warzywniaku, cięcie żywopłotów to podstawowe czynności, które musimy wykonać. Nie wolno nam też zapomnieć o koszeniu trawy. Zbyt krótko przycięta będzie narażona na przymrozki, które uszkodzą jej korzenie. Nadmiernie wysoka może ulec uszkodzeniu przez grzyby. Przez to wiosną będzie słabiej odrastać. Najlepsza wysokość koszenia to 4 cm.

Jesienne opryski
Mączniaka prawdziwego, szarą pleśń i plamistość liści wywołuje wilgoć. We wrześniu jest ona wszechobecna. Ciepło i mokre podłoże powodują, że grzyby bardzo szybko zaczynają atakować rośliny. Opryski jesienią są niezbędne, dlatego nie można o nich zapomnieć. Dzięki tym prostym zabiegom drzewa i kwiaty będą bardziej odporne na choroby, a w konsekwencji lepiej przygotowane do zimy. Odpowiedni sprzęt do ogrodu zapewni marka Kwazar. Te profesjonalne urządzenia sprawdzą się zarówno w małym domowym ogródku jak i sadzie. Wygodna konstrukcja oraz wyprofilowane końcówki pozwalają na wykonanie oprysków w wybranym miejscu.

Na mączniaka jak i plamistość liści najlepiej sprawdzą się preparaty zawierające w swoim składzie sodę oczyszczoną. Można również samemu przygotować środek, który w naturalny sposób zahamuje rozwój choroby roślin. Wystarczy rozpuścić 1 płaską łyżeczkę sody oczyszczonej w litrze wody. Przygotowanym roztworem spryskać liście. Oprysk należy wykonywać raz w tygodniu. Z szarą pleśnią zaś świetnie poradzi sobie wywar z cebuli (wystarczy 0,5 kg łusek z cebuli zalać 10l wody i zagotować przez pół godziny). Ma właściwości grzybobójcze. Dzięki opryskiwaczom Orion Super oraz Neptun Super twój ogród będzie w pełni zadbany a oprysk prosty jak nigdy dotąd! Aplikacja roztworu opryskiwaczami Kwazar umożliwia wygodną pracę nawet w miejscach trudno dostępnych.

Opryskiwacz plecakowy Neptune Super o pojemności 15l
jest profesjonalnym urządzeniem przeznaczonym do aplikacji płynnych środków ochronnych, w tym nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę roślin przed chorobami, chwastami
i szkodnikami. Doskonale sprawdza się w sadach, na plantacjach roślin ozdobnych, w szkółkach i na plantacjach leśnych oraz na wszelkiego rodzaju innych dużych uprawach rolno – ogrodniczych. Wygodny system nośny, podobny do tych stosowanych w plecakach turystycznych, zapewnia wysoki komfort nawet podczas wykonywania długotrwałych zabiegów. Wyposażony jest w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 do 1.2 m.
Sugerowana cena detaliczna ok. 240zł

A to już wiesz?  Liście, połamane gałązki, przewrócone doniczki - Jesień zaczyna się od balkonu

Orion Super to ekskluzywny i jednocześnie praktyczny, niezawodny opryskiwacz ciśnieniowy. Jest niesłychanie trwały, przystosowany
do najbardziej wymagających prac. Idealny do prac ochronnych
i pielęgnacyjnych w sadach, szkółkach oraz uprawach. Posiada zawór bezpieczeństwa, który upuszcza nadmiar ciśnienia ze zbiornika i chroni go przed ewentualnym uszkodzeniem, oraz specjalne uszczelnienia, wzmacniające odporność urządzenia na większość chemikaliów. Wyposażone są w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 m do 1.2 m. Dostępne pojemności: 3L, 6L, 9L i 12L
Sugerowana cena detaliczna: ok. 125-155zł (w zależności od pojemności)
Producent: Kwazar Corporation Sp. z o.o.
www.sklep.kwazar.com.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy