Ekologia Wiadomości branżowe

Imtech Polska wykona instalacje w Eurocentrum, największym ?zielonym? biurowcu w Polsce

Kompleks biurowy Eurocentrum w Al. Jerozolimskich w Warszawie będzie maksymalnie wodo- i energooszczędny. Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej do spłukiwania toalet czy powietrza z zewnątrz do schładzania powietrza wewnątrz, koszt eksploatacji

Kompleks biurowy Eurocentrum w Al. Jerozolimskich w Warszawie będzie maksymalnie wodo- i energooszczędny. Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej do spłukiwania toalet czy powietrza z zewnątrz do schładzania powietrza wewnątrz, koszt eksploatacji biur będzie niższy.  Montażem kompleksowych instalacji w tym budynku zajmie się firma Imtech Polska.

Firma Imtech Polska będzie odpowiedzialna za montaż instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej, grzewczo-chłodniczej, wodno-kanalizacyjnej, hydrantowej i tryskaczowej. Wszystkie zostaną poddane weryfikacji pod kątem potencjalnych oszczędności dla najemców. Priorytetem jest tutaj maksymalne ograniczenie zużycia energii elektrycznej i wody. Instalacje wykonywane przez Imtech Polska będą spełniać wysokie standardy narzucane przez amerykański system certyfikacji LEED.

„Projekt Eurocentrum jest interesujący ze względu na mnogość rozwiązań proekologicznych w nim zastosowanych. Instalacje, których montażem zajmie się Imtech Polska, są w całości certyfikowane przez LEED” – mówi Jacek Andrzejewski, Członek Zarządu Imtech Polska. „Dla potencjalnych najemców najistotniejszy jest oczywiście aspekt ekonomiczny i to, że w rezultacie będą płacić mniej za eksploatację biura” – dodaje.

Dla przykładu, instalacja wodna umożliwi odzyskiwanie deszczówki, która jako tzw. szara woda posłuży do spłukiwania wody w toaletach oraz podlewania roślinności w atriach. Ciepła woda użytkowa będzie natomiast podgrzewana przy pomocy ciepła odpadowego z agregatów chłodniczych i tylko dogrzewana ciepłem z sieci miejskiej. Armatura łazienkowa w toaletach będzie wodooszczędna.

Powietrze wykorzystane do chłodzenia agregatów chłodniczych zostanie użyte ponownie – do ogrzania biur w okresach przejściowych. W budynku zostaną zainstalowane centrale z większym niż standardowo odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. Dzięki temu zmniejszy się zużycie ciepła w okresie zimowym. Ciepło będzie odzyskiwane we wszystkich centrach wentylacyjnych – także w kuchniach, restauracjach i garażach.

Żeby ograniczyć zużycie energii elektrycznej do klimatyzacji w chłodnych okresach roku, chłodnice cieczy zaprojektowano z funkcją free-cooling, która umożliwia wykorzystanie powietrza z zewnątrz do schłodzenia powietrza wewnątrz budynku. Ponadstandardowa wymiana świeżego powietrza – aż 50 m sześciennych na godzinę na osobę (norma mówi o 30 m sześciennych na osobę) – poprawi komfort pracy w budynku.

A to już wiesz?  Dziecięcy ekolodzy uratowali blisko dwa tysiące drzew

LEED określa nie tylko standardy gotowego budynku, ale i warunki pracy na budowie, takie jak na przykład gospodarka odpadami. Wykonawcy mają dbać o to, by 75 proc. z nich uległo recyclingowi. Co najmniej tyle samo ma być ponownie przetwarzanych już podczas eksploatacji budynku. Ponadto inwestor musi zadbać o to, by inwestycja już na etapie budowy oferowała 150 miejsc parkingowych dla rowerzystów, a także wyposażyć obiekt w przebieralnie i natryski. Na terenie Eurocentrum znajdą się również 22 równomiernie rozmieszczone punkty ładowania pojazdów elektrycznych.  

Kompleks biurowy Eurocentrum został zaprojektowany przez biuro PRC Architekci. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Erbud SA, a inwestorem Grupa Capital Park. Biurowiec klasy A+ powstanie w bardzo dobrze skomunikowanej lokalizacji w centrum Warszawy. Na terenie inwestycji znajdą się zielone atria przypominające wiszące ogrody, tworzące przyjazny mikroklimat i zapewniające pracownikom komfort pracy. Eurocentrum zaoferuje prawie 70 tys. mkw. powierzchni najmu. Budynek będzie miał 15 kondygnacji naziemnych i trzy podziemne. Zostanie ukończony w 2016 roku.

O Imtech Polska Sp. z o.o.

Firma działa w Polsce od 16 lat. Projektuje i tworzy instalacje dla obiektów wielko powierzchniowych, takich jak centra handlowe, zakłady przemysłowe, obiekty kulturalne, stadiony i areny, lotniska czy szpitale. Kładzie nacisk na wdrażanie rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych. Wśród najważniejszych realizacji Imtech w Polsce znajdują się stadiony na Euro 2012 w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu, a także biurowiec Zebra Tower w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi i Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku.

Imtech Polska jest częścią grupy Imtech NV z siedzibą w Gouda w Holandii, na całym świecie zatrudniającej ok. 28 tys. pracowników.

hastagi na stronie:

#imtech polska

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy