Ekologia

Banany na tworzywo sztuczne?

Co roku, po zakończeniu zbiorów, około 25.000 ton bananowców ląduje w jarach i parowach hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Teraz naukowcy, których badania finansowane są ze środków

Co roku, po zakończeniu zbiorów, około 25.000 ton bananowców ląduje w jarach i parowach hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Teraz naukowcy, których badania finansowane są ze środków unijnych, pracują nad nową technologią mającą umożliwić przetwarzanie tych roślin na wyroby z tworzywa sztucznego. Przełomowe wyniki pomogą europejczykom w poszukiwaniach nowych i zrównoważonych sposobów na wytwarzanie materiałów.

bananas21Badania prowadzone są w ramach finansowanego z funduszy unijnych projektu BADANA (Opracowanie zautomatyzowanego procesu ekstrakcji włókien z odpadów produkcji banana w celu wykorzystania ich jako zrównoważonego wzmocnienia w produktach formowanych wtryskowo i obrotowo), który wspierany jest z tematu “Badania na rzecz MŚP [małych i średnich przedsiębiorstw]” Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Dwuletni projekt, rozpoczęty w czerwcu 2009 r., otrzymał finansowanie na kwotę 1 mln EUR.

Jednym z jego uczestników jest Centrum Badań nad Przetwarzaniem Polimerów przy Queen’s University w Belfaście, Wlk. Brytania. Grupa naukowców pracuje nad stworzeniem nowych procedur w celu włączenia produktów ubocznych pochodzących z plantacji bananów na Wyspach Kanaryjskich do produkcji obrotowo formowanych tworzyw sztucznych. Formowanie obrotowe jest procesem, który zwykle wykorzystuje się w produkcji pustych w środku przedmiotów jak np. lalki czy produkty AGD.

“Prawie 20% bananów spożywanych w Europie pochodzi z Wysp Kanaryjskich, przy czym na samej Gran Canaria rocznie hoduje się około 10 mln bananowców” – wyjaśnia Mark Kearns, kierownik działu formowania obrotowego w Centrum Badań nad Przetwarzaniem Polimerów. “Po zabraniu owoców pozostała część rośliny staje się odpadem” – dodaje.

“W ramach projektu BADANA poszukujemy sposobu na wykorzystanie tych roślin. Naturalne włókna znajdujące się w nich można by wykorzystywać w produkcji obrotowo formowanych tworzyw sztucznych, z których wykonuje się przedmioty codziennego użytku takie jak zbiorniki na ropę naftową, pojemniki na śmieci na kółkach, aquaparki, pachołki uliczne, lalki oraz wiele rodzajów łodzi” – mówi Kearns.

A to już wiesz?  Dotacja dla energooszczędnego budownictwa z NFOŚiGW

“Włókna bananowców będą przetwarzane, uzdatniane i dodawane do mieszanki tworzyw sztucznych, a następnie zamykane pomiędzy dwiema grubymi warstwami czystego tworzywa sztucznego, zapewniając mu doskonałe właściwości strukturalne. Projekt ten nadaje zupełnie nowego znaczenia tzw. kanapce bananowej.”

Skorzystają na nim nie tylko MŚP ale także środowisko naturalne. Kearns podkreślił, że ta zaawansowana technika przyczyni się do znacznego ograniczenia ilości polietylenu wykorzystywanego w procesie formowania obrotowego. W rezultacie rozpocznie się “nowa, bardziej zrównoważona epoka w produkcji obrotowo formowanych tworzyw sztucznych”.

Oprócz tego technika opracowana w ramach projektu BADANA podniesie poziom marży zysku otrzymywanej przez właścicieli plantacji, którzy już wkrótce będą mogli sprzedawać pozostałości milionów bananowców, które inaczej zostałyby jedynie odpadem. Co więcej, inicjatywa powinna doprowadzić do stworzenia nowych miejsc pracy w regionie.

Oprócz partnera brytyjskiego w projekcie BADANA wzięli udział partnerzy z Bułgarii, Hiszpanii i Węgier.

Więcej informacji:

BADANA:
http://www.badana.eu/

Queen’s University w Belfaście:
http://www.qub.ac.uk/

Kategoria: Projekty
Źródło danych: Queen’s University w Belfaście
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych z Queen’s University w Belfaście
Indeks tematyczny: Rolnictwo; Koordynacja, wspólpraca; Aspekty ekonomiczne; Zatrudnienie; Technologia materialowa; Rozwój regionalny; Badania Naukowe; Zrównoważony rozwój

RCN: 31301

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&DOC=12&CAT=NEWS&QUERY=01241a3fcff9:1848:0cf2cf16&RCN=31301

hastagi na stronie:

#banany #bananas

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy