Ekologia Wiadomości branżowe

40 tysięcy dzieci odbyło podróż na ?Planetę Energii?

Niemal 40 tys. dzieci dowiedziało się, czym jest energia elektryczna oraz jak bezpiecznie należy z niej korzystać podczas drugiej już edycji edukacyjnego projektu "Planeta Energii", który właśnie dobiegł końca. Konkurs, organizowany przez

Niemal 40 tys. dzieci dowiedziało się, czym jest energia elektryczna oraz jak bezpiecznie należy z niej korzystać podczas drugiej już edycji edukacyjnego projektu “Planeta Energii”, który właśnie dobiegł końca. Konkurs, organizowany przez Grupę Energa, skierowany był do nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych w całej Polsce.

W ramach konkursowych zadań, nauczyciele w oparciu o dostarczone przez Grupę ENERGA materiały dydaktyczne, prowadzili lekcje o energii elektrycznej. Szkoły podstawowe otrzymały ponad 7 tys. zeszytów metodycznych, z których w czasie specjalnych lekcji niemal 14 tys. uczniów dowiedziało się, jak w codziennym życiu bezpiecznie, racjonalnie i ekologicznie użytkować energię elektryczną. Aby zawalczyć o nagrodę główną, należało także wykonać działania dodatkowe. Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu nauczycieli uczniowie odwiedzali muzea, zakłady energetyczne, punkty zbiórki elektrośmieci czy sklepy ze sprzętem AGD.

– Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w lekcjach o energii elektrycznej, podczas których organizowaliśmy przedstawienia, wycieczki, a nawet zajęcia kulinarne. Nauczyły się, jakie zagrożenia niesie za sobą nieodpowiedzialne korzystanie z prądu i jak udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym – opowiada Beata Maj, wychowawczyni zwycięskiej klasy ze szkoły w Elblągu.

Z ponad 200 sprawozdań, które spłynęły do organizatora, wybrano 10 zwycięzców konkursu. Laureaci wygrali wiele nagród, w tym pomoce naukowe związane z energią elektryczną i – przede wszystkim – dwudniową wizytę edukacyjno-rozrywkowego miasteczka ?Planeta Energii?. Jury wyróżniło także 50 klas, które otrzymały pamiątkowe dyplomy i edukacyjne upominki.

Bardzo nas cieszy, że nauczyciele chcą uczyć dzieci o energii elektrycznej w formie zaproponowanej przez ENERGĘ oraz że uczniowie z takim entuzjazmem podchodzą do nauki o trudnych, technicznych zagadnieniach – mówi Marta Dankowska, koordynator projektu “Planeta Energii” z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. – Mamy nadzieję, że nasze działania w ramach projektu “Planeta Energii”, w który zaangażowało się tak wielu nauczycieli, wyrobią w dzieciach nawyk bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej.

Dwa miesiące na “Planecie Energii”

A to już wiesz?  Jabłko i pomidor ? eksportowy znak rozpoznawczy polskiego sadownictwa i warzywnictwa

Miasteczko “Planeta Energii” przebyło w kwietniu i maju ponad 2 tys. km, odwiedzając miasta, z których pochodzili zwycięzcy konkursu: Bielsk Podlaski, Bytów, Elbląg, Iławę, Koło, Malbork, Ostrów Wielkopolski, Płońsk, Szczytno i Świdwin. W ciągu 20 dni atrakcję zwiedziło niemal 26 tys. dzieci. W każdym z odwiedzonych miast kosmiczna ekipa wraz z charakterystycznymi sferycznymi namiotami na dwa dni opanowywała rynek bądź centralny plac miasta. Uroczystego otwarcia miasteczka dla zwiedzających dokonywała zwycięska klasa, która ze specjalnymi honorami jako pierwsza zwiedzała ?Planetę?. Przed południem miasteczko odwiedzały także zorganizowane grupy z pobliskich szkół i przedszkoli, natomiast po południu ? mieszkańcy miast. Wizyta miasteczka ENERGI cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko dzieci, ale także dorosłych, którzy z entuzjazmem i zaangażowaniem brali udział w pokazach i doświadczeniach prowadzonych przez przedstawicieli Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Łącznie we wspólnej nauce i zabawie na “Planecie Energii” uczestniczyło niemal 31 tys. gości, w tym prawie 5 tys. osób dorosłych.

W miasteczku na odwiedzających czekało wiele atrakcji, m.in. edukacyjny film 3D, pokazy i eksperymenty naukowe z wykorzystaniem energii elektrycznej oraz multimedialne zabawy. Dzieci chętnie brały udział w konkursach i odpowiadały na zadawane pytania, chwaląc się zdobytą wiedzą – zwłaszcza, że prawidłowe odpowiedzi były nagradzane upominkami.

Myślę, że uśmiech dzieciaków to najlepszy dowód na to, jak bardzo podobało im się na “Planecie Energii?”? mówi Sława Piaskowska, wychowawczyni zwycięskiej klasy z Wielowsi.

– “Planeta Energii” to fajne wydarzenie na dużą skalę. Dzieci podczas zabawy dotykają poważnych tematów i uczą się o trudnych zagadnieniach, co stanowi duży atut całej akcji – mówi Katarzyna Prus, wychowawczyni nagrodzonej klasy z Susza.

“Planeta Energii” się rozkręca

W tegorocznej edycji konkursu “Planeta Energii” podwoiła się liczba jego aktywnych uczestników w porównaniu do ubiegłego roku. O prawie 10 tys. wzrosła też liczba dzieci, które odwiedziły miasteczko ENERGI, mimo że “Planeta” gościła, podobnie jak rok temu, w 10 miastach.

A to już wiesz?  Baseny termalne lepsze od kąpieli w mleku

Konkursu “Planeta Energii” dobiegł końca, ale już w nowym roku szkolnym ENERGA planuje jego kolejną odsłonę, zapowiadając jeszcze więcej atrakcji i dobrej zabawy. Sądząc po zainteresowaniu jakim cieszył się konkurs w tym roku, można oczekiwać, iż cały projekt na stałe wpisze się w kalendarz każdego nauczyciela.

Honorowy patronat nad konkursem “Planeta Energii” objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym akcji jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patroni medialni to Gazeta Edukacja, magazyn GaGa, magazyn Cartoon Network, sieciaki.pl, ekologia.pl, miastodzieci.pl, zielonalekcja.pl oraz ekorodzice.pl.

 

***

Grupa ENERGA (www.energa.pl) dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 193 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 19 TWh energii rocznie. Dzięki 46 własnym elektrowniom wodnym, ponad 150 wiatrakom i współpracy z lokalnymi producentami energii, ENERGA jest liderem dostaw energii ze źródeł odnawialnych. Zielona energia to już blisko 16 proc. prądu dostarczanego klientom firmy, a łączna moc źródeł OZE przyłączonych do sieci ENERGI to ponad 1300 MW.

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, którego elementem jest projekt ENERGA Edukacja, promujący wśród dzieci i młodzieży bezpieczne i racjonalne korzystanie z energii elektrycznej. Szeroki program ENERGA dla Ciebie obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy